Čo je v okolí PENZIÓNU „ PATTY “  na  STRELNÍKOCH zaujímavé?

   
 
ĽUBIETOVSKÉ   BANE

V minulosti žila táto oblasť  baníctvom v 13 -15 storočí patrili Ľubietovské bane v produkcii zlata, medi a neskôr aj železa  k jedným z najväčších na Slovensku.

Kráľ Ľudovít Veľký v roku 1372 udelil mestu  ĽUBIETOVÁ štatút – Kráľovské.


 

 

ZACHOVANÉ  OCHRANNÉ HRADBY – STRELNÍKY

 

Bohatstvo zeme bolo treba ochraňovať proti vtedajšej rozpínavosti Turkov. A tak nad   Strelníkmi ( predtým Šajba )  vzniklo ochranné pásmo – „ VARTA“

V roku 1577 obranné valy Turci prekonali

 

KAMENE NA PLETENIE LÁN  - POVRAZNÍK

V blízkosti Povrazníka sa dodnes zachovaly 3 veľké kamene, ktoré slúžili na pletenie lán používaných v baniach na Slovensku.

Ojedinelosť tohoto miesta je v tom, že nikde na Slovensku sa nenájde takto formovaný celistvý pohľad na baníctvo tej doby – ťažba, ochrana a výroba lán.

 

POHĽAD NA PANORÁMU ÚZEMIA, SO ZÁBEROM NA VČELIE  ÚLE

 

Rozsiahle lúky plné poľných kvetov a zdravé lesy boli v minulosti využívané včelármi. Tak vznikla oblasť zvaná ČIELINEC. V súčasnej dobe tradícia včelárstva opäť ožíva.

 

POHĽAD  NA POTOKY, STUDNIČKY

Prírodná pramenitá voda nazývaná  „ STÚDENICA“ a čistý vzduch, ktorý túto oblasť zaradil do Biosferickej rezervácie  EÚ sú ideálnym pobytovým miestom pre ozdravenie organizmu.

 

NOVINKA
Cyclistické trasy okolo Strelník
Zimné aktivity

 

Lyžiarska škola  
  Požičovňa lyžiarskeho výstroja

Strelníky, 97655 Slovensko
Tel: +421 903 128450
donovaly@pattyski.eu

 


 

Pozývame vás do malého mestečka „Donovalkovo“, kde sa deti môžu hrať tak, ako my rodičia v našom detstve. Žiadny internet, žiadny tablet, ani telefón, len samé HRAČKY. Hračky s veľkými písmenami. Pretože naše deti už zabúdajú hrať sa s hračkami, šúchať sa, pobehovať, bicyklovať, proste sa hrať.

A rodičia môžu popri tom relaxovať, nemusia neustále prenasledovať svoje deti a pobehovať popri nich. Jednoducho povedané, môžu sa „zbaviť“ svojich detí na niekoľko hodín. To je naša filozofia, kvôli tomu urobíme všetko v našom mini mestečku. Deti nech sa cítia dobre a rodičia nech ich nerušia pri hre.

Rodičia môžu zostať v mestečku, ale ak nechcú platiť vstupné, a radšej si dajú kávu alebo pivo pri relaxovaní v pohodlí oddychových lehátok, môžu tak urobiť zdarma na terase Patty bistra priamo pri mestečku. Toto mestečko nebolo postavené pre zábavu rodičov, ale na ich oddych a relax.

A na konci dňa sú deti tak unavené z toľkých hier, že zaručene ich netreba uspávať….

www.donovalkovo.sk